Bubrežni kamenac, uzroci, simptomi, liječenje i prevencija

Vaši bubrezi uklanjaju otpad i tekućinu iz krvi kako bi napravili urin.

Ponekad, kada imate previše određenog otpada i nemate dovoljno tekućine u krvi, ti se otpadi mogu nakupiti i zalijepiti se u bubrezima. Te nakupine otpada nazivaju se bubrežni kamenci.

Koji su uzroci i čimbenici rizika bubrežnih kamenaca?
Svatko ih može dobiti, ali neki ljudi imaju veću vjerojatnost da ga dobiju. Muškarci ih češće dobivaju nego žene. Bubrežni kamenac, također,  češće se javlja kod bijelaca koji nisu hispanoamerikanci nego kod ljudi drugih nacionalnosti. Vjerojatnije je da ćete imati i bubrežne kamence ako:

• Već ste imali bubrežne kamence.
  • Netko u vašoj obitelji imao je bubrežne kamence.
  • Ne pijete dovoljno vode.
  • Slijedite prehranu s visokim udjelom proteina, natrija i/ili šećera.
  • Imate prekomjernu težinu ili pretilost .
  • Imali ste operaciju želučane premosnice ili drugu operaciju crijeva.
  • Imate policističnu bolest bubrega ili drugu cističnu bolest bubrega.
  • Imate određeno stanje koje uzrokuje da urin sadrži visoku razinu cistina, oksalata, mokraćne kiseline ili kalcija.
  • Imate stanje koje uzrokuje oticanje ili iritaciju crijeva ili zglobova.
  • Uzimate određene lijekove, poput diuretika (pilula za vodu) ili antacida na bazi kalcija.

Koji su simptomi bubrežnih kamenaca?
Ako imate vrlo mali kamen u bubregu koji se lako kreće kroz mokraćne kanale, možda nećete imati simptome, a možda nikada nećete ni znati da ste imali kamen u bubregu.

Ako imate veći kamen u bubregu, možete primijetiti bilo koji od sljedećih simptoma:

• Bol tijekom mokrenja
  • Krv u mokraći
  • Oštra bol u leđima ili donjem dijelu trbuha
  • Mučnina i povračanje

Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah se javite u polikliniku Magnolija kako bi izbjegli veće komplikacije.

Koji su tretmani za bubrežne kamence?
Liječenje zavisi prvenstveno o veličini kamena, od čega je sačinjen, uzrokuje li bol i blokira li mokraćni trakt. Kako bi odgovorio na ova pitanja i odredio pravi tretman za vas, liječnik će vas možda zatražiti da napravite urin , krvni test , rentgen i/ili CT.

Ako rezultati vaših testova pokažu da je kamen u bubregu mali, liječnik će vam možda reći da uzmete lijekove protiv bolova i pijete puno tekućine kako biste lakše gurnuli kamen kroz mokraćni trakt. Ako je vaš bubrežni kamen velik ili blokira vaš mokraćni trakt, možda će biti potrebno dodatno liječenje.

Jedna od mogućnosti liječenja je litotripsija udarnog vala. Ovaj tretman koristi udarne valove za razbijanje bubrežnih kamenaca na male komadiće. Nakon tretmana, mali komadi bubrežnog kamenaca proći će kroz urinarni trakt i izići s vašim urinom. Ovaj tretman obično traje 45 minuta do jednog sata i može se obaviti pod općom anestezijom, što znači da ćete spavati i nećete moći osjećati bol.

Druga mogućnost liječenja je ureteroskopija. Ovaj tretman se također izvodi pod općom anestezijom. Liječnik koristi dugački alat u obliku cijevi za pronalaženje i uklanjanje kamena ili za pronalaženje i razbijanje kamena na male komadiće. Ako je kamen mali, liječnik ga može ukloniti. Ako je velik, možda će ga trebati razbiti na komade. U tom slučaju laserom će se razbiti kamen na komade koji su dovoljno mali da mogu proći kroz mokraćni trakt.

U rijetkim slučajevima potrebna je operacija zvana perkutana nefrolitotomija za uklanjanje bubrežnog kamenaca. Tijekom operacije cijev će se umetnuti izravno u bubreg kako bi se uklonio kamen. Morat ćete biti u bolnici dva do tri dana kako biste se oporavili od ovog tretmana.

Kako mogu spriječiti bubrežne kamence?
Najbolji način da spriječite većinu bubrežnih kamenaca je da pijete dovoljno tekućine svaki dan. Većina bi ljudi trebala piti osam do 12 čaša tekućine dnevno. Ako imate bubrežnu bolest i trebate ograničiti unos tekućine, slobdno nas konaktirajte kako bi vam dali savjet koliko tekućine trebate unositi svaki dan. Ograničavanje natrija i životinjskih bjelančevina (meso, jaja) u vašoj prehrani također može pomoći u sprječavanju bubrežnih kamenaca.

Vrste bubrežnih kamenaca

Kalcijev kamen je najčešća vrsta bubrežnih kamenaca. Obično su izrađeni od kalcija i oksalata (prirodna kemikalija koja se nalazi u većini namirnica), ali ponekad su izrađeni od kalcija i fosfata.
Kamenje mokraćne kiseline nastaje kada je urin često previše kiseo. Mokraćna kiselina može sama ili s kalcijem stvarati kamenje.
Struvitni kamenci mogu se dogoditi ako imate određene vrste infekcija mokraćnog sustava u kojima bakterije stvaraju amonijak koji se nakuplja u mokraći. Struvitno kamenje izrađeno je od magnezija, amonijaka i fosfata.
Cistinsko kamenje je napravljeno od kemikalije koju vaše tijelo proizvodi prirodno, nazvane cistin. Cistinski kamenci su vrlo rijetki i događaju se kod ljudi koji imaju genetski poremećaj koji uzrokuje curenje cistina iz bubrega u urin.

Bubrežno kamenje može biti malo poput zrna pijeska ili veliko - ponekad veće od - bisera. Mogu ostati u vašim bubrezima ili putovati kroz mokraćovode (cijevi koje idu od vaših bubrega do mjehura), a izvan vašeg tijela s urinom. Bubrežni kamenac također se može zaglaviti u mokraćnom sustavu i blokirati prolaz urina, te njegovo uriniranje može biti vrlo bolno.

Za sve probleme vezane uz bubrežni kamenac obratite se u polkliniku Magnolija