Ciste / tumori / jajnika

Većina cističnih tvorbi jajnika (cista jajnika, tumori jajnika) su dobroćudne tvorbe, međutim neke od njih mogu biti maligne.

Obzirom da su te ciste jajnika najčešće bezbolne i ne otkrivaju odmah simptome, važno je pratiti ih redovitim ultrazvučnim pregledima. Najčešće ciste su funkcionalne, a uz njih česti mogu biti endometriomi i dermoidi (endometriotične ciste, dermoidne ciste).

U početnim stadijima ciste najčešće ne daju nikakve simptome postojanja, međutim porastom njihova volumena mogući su sljedeći simptomi:

• bol u donjem dijelu trbuha
  • nadutost
  • bol tijekom menstruacije (bolna menstruacija)
  • bol neposredno prije menstruacije
  • bol prilikom spolnog odnosa
  • bol u donjem dijelu leđa
  • napetost dojki
  • mučnina i povraćanje

Mogući su i simptomi oštre boli u zdjelici, vrućice, naglog zamaranja i ubrzanog disanja što može ukazivati na uklještenje jajnika ili puknuće ciste. To se najčešće događa kod cista većih promjera (već ako su veće od 4 cm).

Uvijek postoji mogućnost da je cista jajnika zloćudna – karcinom jajnika. Stoga je od izuzetne važnosti redovito praćenje ciste, posebno kod žena u postmenopauzi.

Poliklinika Magnolija nudi 3D/4D ultrazvučne prikaze morfologije ciste jajnika te uz posebne algoritme i doppler možemo s visokom točnošću procijeniti rizik od mogućeg razvoja ciste u njenu malignu formu.