Ezofagogastroduodenoskopija (EGD)

Ezofagogastroduodenoskopija (EGD) je endoskopski postupak koji vašem liječniku omogućuje pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika (dio tankog crijeva).

EGD je ambulantni zahvat, što znači da isti dan možete ići kući. Za izvođenje je potrebno otprilike 30 do 60 minuta.

EGD se koristi za procjenu brojnih probavnih poremećaja. Popularna je dijagnostička opcija jer je pacijenti općenito dobro podnose i uzrokuje minimalnu nelagodu.
Gastroenterolog poliklinike Magnolija može koristiti EGD za procjenu:

• Bol u trbuhu
  • Žgaravica
  • Trajna mučnina ili povraćanje
  • Poteškoće s gutanjem
  • Krvarenje iz gornjeg gastrointestinalnog trakta
  • Bol u prsima (bez dokaza o bolesti srca)
  • Krvava stolica

Gastroenterolog poliklinike Magnolija također može naručiti EGD za:

• Periodični pregled, ako vaš liječnik smatra da ste u opasnosti od razvoja probavnog poremećaja
  • Nadzor radi praćenja napredovanja postojećeg stanja
  • Uklanjanje stranih tvari
  • Kontrola krvarenja

Ezofagogastroduodenoskopija EGD: Što očekivati?
Morat ćete slijediti posebne upute za pripremu prije EGD-a. Kontaktirajte nas za više informacija o pripremi za endoskopski zahvat .

Kada stignete na EGD, registrirat ćete se i dati anamnezu. Umetnut ćemo intravenski vod za davanje tekućine i sedativa.

Tijekom EGD-a, naš liječnik će:

• Anestezirati grlo lokalnim anestetikom kako biste suzbili refleks gagljenja.
  • Ako je potrebno dati lijekove protiv bolova i sedativ.
  • Postaviti plastični usnik između zuba kako biste spriječili oštećenje endoskopa.
  • Umetnuti endoskop; dok gutate, pokret gutanja vodi endoskop kroz vaš jednjak, želudac i dvanaesnik.
  • Pregledati sluznicu (sluznicu) vašeg gastrointestinalnog trakta dok se endoskop kreće kroz vaš trakt. Slike se prikazuju na monitoru.
  • Provući instrumente kroz endoskop ako je potrebno. Na primjer, možda će trebati koristiti biopsijske pincete za dobivanje uzoraka tkiva ili probavne tekućine. Uzorci se šalju u laboratorij na analizu.