Fibroadenom dojke

Fibroadenom dojke, radi se o najčešćem benignom tumoru dojke bez potencijala prelaska u rak dojke.

Nastaje kod osoba mlađe životne dobi i najčešće ih pacijentice same otkriju pipanjem bezbolnih, pomičnih „kvržica“ što i predstavlja razlogom njihova odlaska na liječnički pregled. Obično se preporuča praćenje brzine rasta ovih tvorbi jednogodišnjim ultrazvučnim pregledom. U slučajevima ubrzanog rasta i osjeta nelagodnosti, pristupa se kirurškom odstranjenju fibroadenoma, koji se u ovisnosti o položaju tvorbe i veličine dojki može učiniti i u lokalnoj anesteziji, te svakako poslat na patohistološku analizu.