Post COVID sindrom

USKORO post-covid ambulanta u poliklinici Magnolija.

Čak i blagi slučaj COVID-19 može doći s nekim prilično dosadnim i neugodnim simptomima, uključujući iscrpljujuće glavobolje, izrazit umor i bolove u tijelu zbog kojih se ne možete ugodno osjećati. Da stvar bude gora, postaje sve očitije da će podskupina ljudi koji su se "oporavili" od COVID-19 nastaviti osjećati simptome koji ostaju daleko iznad negativnog testa na virus. Medicina traži odgovore o ovom stanju koje se sada naziva post-COVID sindrom.

Vide se kontinuirani dokazi da priličan broj ljudi koji su imali COVID-19 nastavljaju osjećati posljedice ove bolesti tjednima do mjesecima nakon što su se oporavili od najgorih simptoma ili komplikacija. Nije sigurno koliko dugo ti simptomi mogu trajati, ali znamo da kod nekih ljudi mogu trajati najmanje šest mjeseci ili duže. Isto tako se zna da bi mnogi od tih ljudi imali koristi od specijalizirane njege i  redovitog praćenja post-covid sindroma

Koji su simptomi post-COVID sindroma?

Najčešći simptomi koji se mogu zadržati uključuju:

• Umor
  • Teškoće u disanju
  • Bol u zglobovima
  • Bol u prsima
  • Moždana magla, uključujući nemogućnost koncentracije i oslabljeno pamćenje
  • Gubitak okusa i/ili mirisa
  • Problemi sa spavanjem

Uzrok i dugoročne posljedice ovih dugotrajnih simptoma.

Još se ne zna sa sigurnošću zašto se javlja post-COVID sindrom, ali hipoteze se kreću od skrivenih područja infekcije. Također,  nije sigurno koji bi dugoročni ishodi ovih dugotrajnih simptoma mogli biti, ako ih ima. Zna se da ovaj sindrom zasigurno može utjecati na kvalitetu života, ali trenutno ne očekujemo ozbiljne posljedice, poput stalnih šteta organa.

Oni koji su u najvećoj opasnosti od razvoja post-COVID sindroma uključuju:

• Odrasli stariji od 50 godina
  • Ljudi koji su doživjeli teži slučaj
  • Pojedinci s temeljnim zdravstvenim stanjima, osobito kardiopulmonalnim problemima, hipertenzijom, dijabetesom ili pretilošću

Što bi trebao učiniti netko tko ima post-COVID sindrom?

Za one koji su imali samo blagu bolest i sami su se liječili kod kuće, ali se sada suočavaju sa simptomima post-COVID sindroma, preporuka je zakazivanje pregleda kod poliklinike Magnolija u post-covid ambulanti.

Zaključak

Post-COVID sindrom novi je, jedinstven fenomen i još uvijek učimo o tome. Ali znamo da njegovi simptomi, osobito ekstremni umor, mogu imati velike učinke na kvalitetu života osobe-utječući na obiteljski život i produktivnost rada. Radeći kao profesionalni tim, poliklinici Magnolija, cilj je pomoći tim ljudima da što učinkovitije upravljaju svojim dugotrajnim simptomima.

Ako ste se oporavili od COVID-19, ali i dalje imate dugotrajne simptome, poliklinika Magnolija u svojoj paleti usluga ima post-covid odjel koji se sastoji od tima liječnika i medicinskih sestara usredotočenih na pružanje specijalizirane njege za post-COVID sindrom.