Povišeni krvni tlak / arterijska hipertenzija

Povišeni krvni tlak (arterijska hipertenzija) se definira kao stalna pojava vrijednosti krvnog tlaka 140/90 i više, te predstavlja najbitniji neovisni čimbenik rizika za nastanak bolesti srca i krvnih žila.

U epidemiološkom smislu povišeni krvni tlak predstavlja danas najčešći uzrok teškog oboljevanja, te smrtnosti u svijetu i kod nas gdje bolest zahvata gotovo svaku treću odraslu osobu. Prva vrijednost predstavlja visinu tlaka koja nastaje upumpavanjem krvi tijekom srčanog rada, dok druga, češće i opasnija vrijednost predstavlja razinu tlaka u krvnim žilama u vrijeme mirovanja rada srca.

Točni uzroci nastanka povišenog krvnog tlaka nisu jasni iako se mogu dovesti u vezu sa određenim genetskim predispozicijama, te provođenjem mjera nepravilnih životnih navika poput manjka tjelesnih aktivnosti, povećanog unosa soli i masnoća u prehrani, pojave gojaznosti, postojanje šećerne bolesti, pušenje, konzumiranje većih količina alkohola, stresnog načina života, kao i oboljenja ostalih organa / bubrezi, hormonalne promjene i sl/.

U više od pola pacijenata bolest dok veliki broj preostalih bolesnika ovome stanju ne predaju osobiti značaj ili su krivo liječeni. Stoga ne čudi podatak da je stanje povišenog krvnog tlaka, kao svjetski javnozdravstveni problem, najbolje prevenirati promjenom životnih navika kao i provođenjem mjera adekvatnog liječenja u njezinom samom začetku. Ukoliko se ove mjere ne provode sa godinama dolazi do trajnog oštećenja praktičkih svih krvnih žila organizma, te nastanak opasnih bolesti poput srčanog infarkta, iznenadne srčane smrti, razvoja moždanog udara, začepljenja krvnih žila ekstremiteta koji u konačnici mogu dovesti i do amputacije dijelova tijela, sljepoće itd.srčani udar

Postoje dva klinička oblika arterijske hipertenzije: primarna /esencijalna/ hipertenzija kojoj se točan uzrok ne zna i koja je odgovorna za razvoj bolesti kod 95% pacijenata, te sekundarna hipertenzija kod kojih se zna uzrok povišenog krvnog tlaka / bolesti bubrega, nadbubrežne žlijezde, hormonalni poremećaji…/

Već je prije naglašeno da se stanje povišenog krvnog tlaka poprilično teško otkriva jer najveći broj ovih pacijenata nema nikakvih kliničkih simptoma. Ako simptomi i postoje oni su vrlo nespecifični poput jutarnjih glavobolja u predjelu zatiljka glave, umor, vrtoglavica, promjene vida, smetenost, crvenilo kože glave. Stoga se pacijenti najčešće javljaju na pregled liječnika kad je već došlo do ozbiljnih oštećenja vitalnih organa: srca, perifernih krvnih žila ekstremiteta, mozga, bubrega, očiju.

Dijagnoza stanja povišenog krvnog tlaka:

Mjerenje vrijednosti krvnog tlaka u liječničkoj ordinaciji predstavlja i dalje „zlatni standard“ pravovremenog otkrivanja stanja povišenog krvnog tlaka Problem je u tome što se vrijednost visine krvnog tlaka mora mjeriti na ispravan način respektirajući činjenicu da one variraju tijekom dana kao i životnim okolnostima kojima je pacijent izložen tijekom 24 sata. tlakomjer omronIz navedenih razloga krvni tlak treba mjeriti više puta u različito doba dana nakon što se pacijent odmara par minuta prije mjerenja. Ono se mora vršiti kroz dva do tri dana po dva puta i na obje ruke, prvo kod ležanja i sjedenja te nakon toga u stojećem položaju nakon dvominutnog stajanja pacijenta. Sve se vrijednosti zapisuju te dijagnoza donosi određivanjem njihovih srednjih vrijednosti.