Rak pluća i njegove vrste

Postoje različite vrste raka pluća. Važno je znati koji tip imate jer utječe na mogućnosti liječenja i izgled (prognozu).

Ako niste sigurni koju vrstu raka pluća imate, kontaktirate polikliniku Magnolija kako biste dobili prave informacije. Rak pluća je vrsta raka koja počinje u plućima. Rak počinje kada stanice u tijelu počnu rasti van kontrole.

Vrste raka pluća

Postoje 2 glavne vrste raka pluća i liječe se vrlo različito.

Nesitni karcinom pluća (NSCLC)

Oko 80% do 85% karcinoma pluća je NSCLC. Glavni podtipovi NSCLC su adenokarcinom, karcinom skvamoznih stanica i karcinom velikih stanica. Ovi podtipovi, koji počinju od različitih tipova plućnih stanica, grupirani su zajedno kao NSCLC jer su njihovo liječenje i prognoze (izgledi) često slični.

Adenokarcinom: Adenokarcinomi počinju u stanicama koje bi normalno lučile tvari kao što je sluz.

Ova vrsta raka pluća javlja se uglavnom kod ljudi koji trenutno puše ili su ranije pušili, ali je i najčešći tip raka pluća kod ljudi koji ne puše. Češći je kod žena nego kod muškaraca, a vjerojatnije je da će se pojaviti kod mlađih osoba nego kod drugih vrsta raka pluća.

Adenokarcinom se obično nalazi u vanjskim dijelovima pluća i vjerojatnije je da će se naći prije nego što se proširi.

Osobe s vrstom adenokarcinoma zvanom adenokarcinom in situ (ranije nazvan bronhioloalveolarnim karcinomom ) obično imaju bolji izgled od onih s drugim vrstama raka pluća.

Karcinom skvamoznih stanica: karcinom skvamoznih stanica počinje u skvamoznim stanicama, koje su ravne stanice koje oblažu unutrašnjost dišnih putova u plućima. Često su povezani s poviješću pušenja i obično se nalaze u središnjem dijelu pluća, u blizini glavnog dišnog puta (bronha).

Velikostanični (nediferencirani) karcinom: Karcinom velikih stanica može se pojaviti u bilo kojem dijelu pluća. Sklon je brzom rastu i širenju, što može otežati liječenje. Podtip karcinoma velikih stanica, poznat kao neuroendokrini karcinom velikih stanica , brzo je rastući rak koji je vrlo sličan karcinomu malih stanica pluća.

Drugi podtipovi: Nekoliko drugih podtipova NSCLC, kao što su adenoskvamozni karcinom i sarkomatoidni karcinom, mnogo su rjeđi.

Rak malih stanica pluća (SCLC)

Oko 10% do 15% svih karcinoma pluća su SCLC i ponekad se naziva karcinom stanica zobi.

Ova vrsta raka pluća ima tendenciju rasta i širenja brže od NSCLC. Oko 70% ljudi s SCLC imat će rak koji se već proširio u vrijeme kada im je dijagnosticirana. Budući da ovaj rak brzo raste, ima tendenciju da dobro reagira na kemoterapiju i terapiju zračenjem . Nažalost, za većinu ljudi, rak će se vratiti u nekom trenutku.

Druge vrste tumora pluća

Uz glavne vrste raka pluća, u plućima se mogu pojaviti i drugi tumori.

Karcinoidni tumori pluća: Karcinoidni tumori pluća čine manje od 5% tumora pluća. Većina njih raste sporo. Za više informacija o ovim tumorima pogledajte Karcinoidni tumor pluća.

Ostali tumori pluća: Druge vrste raka pluća kao što su adenoidni cistični karcinomi, limfomi i sarkomi, kao i benigni tumori pluća kao što su hamartomi su rijetki. Oni se liječe drugačije od češćih karcinoma pluća i ovdje se ne raspravlja.

Rak koji se širi na pluća: Rak koji počinje u drugim organima (kao što su dojka , gušterača , bubrezi ili koža ) ponekad se mogu proširiti (metastazirati) na pluća, ali to nisu karcinomi pluća. Na primjer, rak koji počinje u dojci i širi se na pluća i dalje je rak dojke, a ne rak pluća. Liječenje metastatskog karcinoma u plućima temelji se na tome gdje je počelo (primarno mjesto raka).

Naš tim čine liječnici i onkološki certificirane medicinske sestre s dubokim znanjem o njezi raka.