Šećerna bolest

Šećerna bolest / diabetes mellitus

Riječ je o metaboličkom poremećaju nastalim poremećenim izlučivanjem ili djelovanjem inzulina, hormona koji izlučuju određene stanice smještene unutar tkiva gušterače, što u pravilu dovodi do pojave povišenih vrijednosti šećera / glukoze / u krvi. Klinički se pojavljuje u nekoliko oblika bolesti:

TIP 1 šećerne bolesti: nastaje uslijed nedovoljnog stvaranja inzulina koje počinje najčešće sa rođenjem, a liječenje se provodi doživotnim davanjem injekcija inzulina pod kožu.
TIP 2 šećerne bolesti: nastaje zbog „ inzulinske rezistencije“ tj. poremećaja kod kojega stanice tijela ne prepoznaju poticaj inzulina na njihovu aktivnost. Ovo stanje može biti udruženo i sa poremećajem u izlučivanju inzulina od strane gušterače. Oko 90 % oboljelih ima ovaj oblik šećerne bolesti .
Trudnički dijabetes : nastaje kod 2-5 % žena u trudnoći koje prije nisu imale šećernu bolest. Takve trudnice tijekom cijele trudnoće moraju biti pod stalnim nadzorom liječnika zbog zdravlja majke i djeteta. On obično nestaje nakon porođaja ali i dalje predstavlja rizik za kasniji razvoj dijabetesa tipa 2.
Dijabetes i inzulinska rezistencija kod nas i u svijetu poprimaju oblik epidemije. Zbog nespecifičnih simptoma dio dijagnosticiranih bolesnika se uopće ne liječi, a najveći broj bolesnika i ne zna da boluje od šećerne bolesti. Najveći broj ljudi koji boluje od šećerne bolesti je starije životne dobi, pa se procjenjuje da svaka peta osoba starija od 65 godina boluje od ove bolesti.

Simptomi šećerne bolesti nastupaju brzo kod Tipa 1 šećerne bolesti, dok se simptomi kod Tipa 2 razvijaju sporo čime mogu biti dugo vremena neprepoznati. Najčešći simptomi ovoga tipa bolesti jesu:

• učestalo noćno mokrenje
  • pojačana žeđ i glad
  • neobjašnjive nagle promjene tjelesne težine
  • suhoća i svrbež kože
  • usporeno zaraštavanje rana
  • cjelodnevni umor
  • smetnje vida
  • utrnutost i žarenje u nogama i rukama
  • tegobe spolnog sustava

U slučajevima neliječenih ili loše liječenih pacijenata sa šećernom bolesti dolazi do razvoja kroničnih komplikacija koje se najčešće razvijaju na stjenkama krvnih žila, proces zvan kao ateroskleroza.

Ateroskleroza velikih krvnih žila: podrazumijevaju promjene krvnih žila srca: angina pektoris i srčani infarkt, krvnih žila mozga - moždani udar, krvnih žila bubrega koja može dovesti i do kroničnog zatajenja funkcije bubrega (dijabetična nefropatija), oštećenje krvnih žila perifernih živaca / dijabetična neuropatija/ koje se manifestira gubitkom osjeta i motoričke funkcije živaca gornjih i donjih ekstremiteta, oštećenjem stjenki vena, najčešće donjih ekstremiteta koja može u konačnici dovesti do razvoja velikih kroničnih rana koje nemaju tendenciju zaraštavanja (ulcus cruris).

Ateroskleroza malih krvnih žila: promjene najčešće zahvaćaju male krvne žile stopala koje u konačnici mogu dovesti do razvoja tzv. dijabetičnog stopala (dijabetična angiopatija), te posljedične amputacije donjih ekstremiteta na raznim nivoima, kao i oštećenje malih krvnih žila na očima (dijabetična retinopatija), koja u konačnici može dovesti i do sljepoće.

Iz svega se može zaključiti da je od presudne važnosti postavljanje rane dijagnoze bolesti, te adekvatno liječenje s ciljem sprečavanja razvoja navedenih akutnih i kroničnih komplikacija šećerne bolesti.

Liječenje pacijenata oboljelih od šećerne bolesti se temelji na pravilnoj prehrani, tjelovježbi i upotrebi lijekova sa ciljem održavanja vrijednosti razine šećera u krvi u rasponu što bližih vrijednosti zdravim osobama.

Važno je educirati bolesnika o bolesti, potrebi redovitog uzimanja terapije, redovite kontrole dijabetologa s ciljem sprečavanja razvoja komplikacija bolesti.

Treba naglasiti da se kompletno vođenje pacijenata sa šećernom bolesti, provođenja mjera liječenja, te savjeta za provođenjem daljnjih postupaka u liječenju već razvijenih komplikacija bolesti može obaviti unutar ambulante Opće interne medicine Poliklinike Magnolija.