Što je alergijski dermatitis i što ga uzrokuje?

Alergijski kontaktni dermatitis je oblik dermatitisa/ekcema uzrokovan alergijskom reakcijom na materijal, koji se naziva alergen, u dodiru s kožom.

Alergen je bezopasan za osobe koje nisu alergične na njega. Alergijski kontaktni dermatitis se također naziva kontaktna alergija. Klinički simptomi na nivou kože karakterizira pojava crvenila, svrbež , suhoća ili uz pojavu mjehura/urtikarija/ na mjestima kontakta kože sa alergenima. U dijagnozi bolesti najbitnije je otkriti njezin uzrok, tj. vrstu alergena koji je uzrokuje. U tom smislu najčešće se koristi epikutani test izvodi na način da se na zdravoj koži leđa daju manje količine alergena koji ne iritiraju kožu ali dovode do autoimunološkog odgovora/ najčešće su to produkti ili dijelovi nekih biljaka, npr. trave, kućna prašina, dlake životinja, jaja, jagode i sl./ te prekriju flasterima koji se skidaju za dva dana i rezultati promjera ekcematozne promjene očitavaju 2,3,i 4-ti dan.

alergijski dermatitis

Liječenje se provodi izbjegavanjem kontakta sa alergenima uz lokalnu primjenu kortikosteroidnih krema i antihistaminika u slučajevima jačeg svrbeža.