Uklanjanje madeža

Praktički da ne postoji osoba koja se tijekom rođenja ili tijekom života nije susrela sa pojavom madeža na koži.

Radi se smeđim kožnim mrljama svih dijelova kože tijela koje nastaju ograničenim nakupljanjem melanocita-stanica odgovornih za zaštitu kože od sunčeva zračenja, a nastaju upravo prekomjernim izlaganjem sunčevim zrakama kod genetski predisponiranih osoba. Mogu biti urođeni i stečeni, te imaju pravilan, simetričan oblik u razini kože, ograničene rubove, jednake boje, promjera do 5 mm. Iako su po prirodi potpuno bezopasni treba im posvetiti pažnju u smislu povremenih kontrola iz razloga mogućih promjena madeža. Te se kontrole mogu povremeno obavljati samostalno ali je puno bitnije učiniti jednom do dva puta godišnje pregled specijalista dermatologa. Razlozi za posjetu liječniku jesu promjene oblika madeža u smislu asimetričnog rasta, pojave nejednake obojenosti, pojave nepravilnih rubova, promjene promjera preko 6 mm, rast iznad razine kože, a u nekim slučajevima i pojava svrbeža i krvarenja. Nakon kliničkog pregleda golim okom i optičkim instrumentom /dermatoskop/ donosi se odluka o mogućem uklanjanju sumnjivog madeža.uklanjanje-madeža.webpPostoje dva razloga za provođenjem uklanjanja madeža: sumnja na pojavu raka kože/ često/ i funkcionalno-estetski razlozi / rijetko/. Uklanjanje madeža radi sumnje na promjenu istog u rak kože se radi kirurškim putem te provođenjem patohistološke analize odstranjene tvorbe. Najbolje je madež odmah ukloniti u cijelosti do u zdravo tkivo u svim smjerovima: duljini, širini i debljini. Ako se operacijsko uklanjanje učini relativno rano prognoza za pacijenta je izvrsna i takvi pacijenti su praktički izliječeni. Prognoza je znatnije lošija ako se isto učini u kasnijim stadijima razvoja bolesti ili uslijed duljeg perioda odgađanja operacijskog zahvata. Stoga je od neprocjenjive važnosti rad na prevenciji razvoja raka kože od u početku potpuno bezopasne kožne tvorbe.madež.webpUnutar dermatološke ordinacije Poliklinike Magnolija se upravo držimo ovog načela: odmah prepoznati sumnjivi madež te provesti hitno uklanjanje kirurškim putem i poslati ga na patohistološku analizu.

Evo nekoliko oglednih slika sumnjivih madeža koji se odmah trebaju ukloniti kirurškim putem:

problematicni-madezi.webp

KADA SE RADI O ZDRAVLJU, NEMOJTE PRISTATI NA KOMPROMISE. ODABERITE VRHUNSKE DOKTORE U POLIKLINICI MAGNOLIJA.