Urinarna inkontinencija

Poznato je da skoro 50% žena u menopauzi ima probleme s nevoljnim otjecanjem urina /inkontinencija urina/. Urinarna inkontinencija značajno narušava kvalitetu života žena, a zbog nelagode i srama uzrokovanim ovim stanjem žene ne traže pomoć na vrijeme.

Ona se može javiti u naporu, može se manifestirati kao pojačano noćno mokrenje ili može biti uzrokovana pojačanim emocionalnim stresom /sindrom prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura/, lijekovima ili drugim provokacijskim čimbenicima, npr. zbog hladnoće (urgencija). Osnova dijagnostičke obrade ovih pacijentica su ginekološki pregled, laboratorijske pretrage, ultrazvučna procjena anatomije organa male zdjelice, urodinamika i dnevnik mokrenja. Većina ovih navedenih dijagnostičkih procedura kao i multidisciplinarni tim ginekolog-urolog su dostupni u našoj Ustanovi. Upravo postojanje zajedničkog tima iz dvije navedene specijalnosti dovodi do preciznijih dijagnostičkih rezultata praćenih uspješnijim terapijskim smjernicama.